Информационный сайт о диагностике и лечении гепатитов в Украине

Невизнана епідемія

Схоже, в Україні є ще одна причина зберігати вірність своєму коханню. І просити лікарів використовувати лише стерильні інструменти. Є дуже багато свідчень, що разом з ВІЛ/СНІД у нас стрімко поширюється ще одна епідемія. Вона забирає у людину печінку, визнана глобальною небезпекою і називається гепатит В або С.

“Я не знаю як я захворів”

На цю тему нас наштовхнуло попереднє розслідування про інфікованість крові, що переливається в Україні. Тоді ми встановили, що керівники Інституту епідеміології та інфекційних хвороб імені Громашевського (головного науково-медичного закладу по інфекціях) мають комерційні інтереси у компанії, що постачає тести для перевірки крові.

«Без прийняття невідкладних заходів у найближчі 10-20 років, смертність від гепатиту С та його наслідків збільшиться у 2-3 рази і значно перевищить цей показник при ВІЛ-інфеції і СНІДі.» Всесвітня організація охорони здоров’я, 2002

Клінічне відділення цього Інституту – старовинний будинок, схожий на церкву. Стоїть на території Києво-Печерської лаври. Людей, що туди потрапляють, об’єднує одне – вони всі уявлення не мають, як захворіли.

Підступність гепатиту, особливо гепатиту С – він протікає без симптомів. До відмови печінки.

Тарас з Хмельницької області, молодий рудий худорлявий телемайстер лежить з крапельницею у лівій руці. Минулого року, упевнений, що абсолютно здоровий, прийшов здати кров для хворої племінниці. Виявили гепатити В та С. Вже уражена печінка.

Сергію 55 років. Інтелігентний, веселий ґазда. «У мене піднявся цукор у крові, я вирішив зробити діагностику. Для себе просто. Отак я дізнався, що в мене гепатит В”, — притискає ваткою місце уколу.

“Після того, відразу ж перевірив на віруси всю сім’ю. У сина також виявився вірус гепатиту В”.

Сергій у лікарні – з літа минулого року.

«Поширеність гепатиту С і гепатиту В в Україні набула катастрофічних масштабів і є реальною загрозою для здоров’я нації», — написав минулого року Інститут Громашевського для уряду.

Ми звернулися до Міністерства охорони здоров’я. Чи справді в Україні епідемія гепатитів і якщо так, що робиться для перемоги над нею?

Захворюваність знижується

Спочатку МОЗ надав довідку за останні два роки. Цифри в ній стверджують, що на гепатит в Україні хворіє дуже мало людей. І все менше і менше.

Статистика МОЗ

Друге повідомлення підписано головним санітарним лікарем Анатолієм Пономаренком. Воно починається зовсім іншими словами:

«Досить актуальною в Україні є проблема вірусного гепатиту В, що обумовлено значним поширенням, важким перебігом, схильністю до хронічного перебігу хвороби та розвитком ускладнень».

Але далі йде посилання на ці ж цифри, підкреслюється їх зниження і наголошується на ефективності щеплення дітей при народженні, в один та шість місяців. Потім — зауваження, що мова йде про гепатит В. Гепатит С, проти якого немає щеплення, був названий новою для України інфекцією.

Завершується лист повторним визнанням загрози, яку заперечує статистика МОЗ:

«Захворюваність на вірусні гепатити становить реальну загрозу здоров’ю населення України складністю гострого перебігу; формуванням хронічного перебігу, що призводить до тяжких ускладнень: цирозу та раку печінки; відсутністю методів ранньої діагностики, засобів специфічної профілактики та високою вартістю противірусного лікування».

«За експертними оцінками, вірусом гепатиту С інфіковані від 500 до 700 мільйонів людей, що дорівнює приблизно 10% населення планети. На сьогодні можна констатувати пандемію гепатиту С, яка за своїми масштабами у 5 разів перевищує поширеність ВІЛ-інфекції».

Третя відповідь надійшла від Раїси Таран з департаменту розвитку медичної допомоги. Її суть – МОЗ хоче покращити облік, перевіряє на гепатит донорів крові і просить збільшити фінансування на лікування хвороби. Ще згадується, що Інститут Громашевскього розробив державну програму профілактики гепатитів на 2009-2013 роки.

При цьому, як і у попередніх повідомленнях, було наголошено, що статистика показує зниження захворюваності.

Як вона народжується?

Чому цифри суперечать тону відповідей МОЗу? Можливо, тому, що у Міністерстві усвідомлюють, як ці цифри виникають. Ось що дізналися ми.

На гепатит С – найбільш небезпечний вірус – системно перевіряють лише тих, хто здає кров. Порівняйте з перевірками на іншого вбивцю людства — ВІЛ/СНІД.

Группы людей, которые подлежат тестированию на гепатит С

Группы людей, которые подлежат тестированию на гепатит С

Тобто гепатит може бути виявлений лише у трьох випадках: коли вірус знаходять у донора крові; коли його виявляють у людини, що вирішила обстежитися добровільно або коли хвороба вже перейшла у гостру форму.

При цьому медичні дослідження стверджують: на одну гостру форму гепатиту припадає 16 хронічних форм. Які протікають без симптомів. Замкнуте коло: гепатитів не реєструють, бо на них не перевіряють, а на них не перевіряють, бо їх мало зареєстровано.

Все таки — чи є епідемія?

Те, що медична статистика недосконала, можна припустити і без будь-якого розслідування. Важливе інше: чи справді загроза так поширена, як стверджують в інституті, що досліджує віруси?

Аналіз того, як рахується статистика, підказав відповідь. Щоб оцінити поширеність гепатитів, треба дізнатися, скільки їх виявляють серед донорів крові.

Дані, що надав МОЗ на наш запит, не залишають шансів. Гепатити В і С знаходять у чотирьох зі ста донорів крові!

Количество доноров "выбракованных" по гепатиту С

Количество доноров

Звісно, (і попереднє розслідування знайшло докази цього), кров перевіряють за допомогою тест-систем, які часто помиляються. Звісно, кров приходять здавати (і так заробляти) чимало хворих людей, яким нема де жити. Але все одно це вражаюче співвідношення. Серед єдиної категорії українців, яку обов’язково перевіряють на всі гепатити, їх виявляють у сім з половиною раз частіше, ніж ВІЛ-СНІД. Епідемія якого (разом з туберкульозом) в Україні офіційно визнана.

«Найбільш високі показники захворюваності гострим гепатитом С протягом періоду реєстрації відмічались у Запорізькій, Кіровоградській, Одеській, Дніпропетровській і Чернігівській областях. А також у містах Київ та Севастополь». Звіт інституту епідеміології та інфекційних хворобі імені Громашевського.

Що робити?

Не лякатися, але берегтися. Бо мало того, що гепатити руйнують печінку, так їх ще й дорого лікувати. Курс проти вірусного гепатиту В може коштувати до 10 тисяч доларів на рік, проти В – до 25 тисяч.

Як берегтися? Гепатити передаються як ВІЛ. Статеві стосунки, ін’єкції, операції (у тому числі стоматологічні), відвідини манікюрного салону або ж перукарні.

«45% інфікування гепатитом В відбувається статевим шляхом. На другому місці – ін’єкційне введення наркотиків. На третьому – медичні втручання. У гепатиту С переважає інфікування через ін’єкції наркотиків (37,6%). Такий же показник має і статевий шлях. На третьому місці – медичні втручання».

Ще Інститут Громашевського радить перевірятися хоча б раз на рік.

До речі, про державну програму профілактики, яку розробив Інститут. Ми запитали, що в ній запропоновано. Безкоштовно перевіряти кров на гепатити людей, які самі цього захотіли. Зобов’язати перевірятися людей з усіх груп ризику. Створити загальноукраїнський і регіональні гепатоцентри.

Тільки програма, яку нам дали в Інституті Громашевського, розрахована не на 2009-2013 роки, як повідомили у МОЗ. А на 2008-2012. Бо це вже четверта редакція документу, який створений ще два роки тому.

Як із скепсисом сказав директор Інституту Громашевського Віктор Марієвський,: «У нас це все напрацьовується і осідає в Міністерстві охорони здоров’я»…

Олександр Акименко
Бюро журналістських розслідувань «Свідомо»

Поделиться:

Статьи по теме:

10 Коммент.

 1. Лично мне давно понятно что Минздрав это преступная , корумпированая организация. Естественно они врут, причем всегда и во всем. Это касается любых вопросов, вместо которых минздрав нагло лжет. Тоже и гепатитом. Я работаю в системе и на своей шкуре все прочувствовал. Есть план по заболеваемости, есть нормативы по заболеваемости и смертности от тех или иных болезней, за рамки которых выходить нельзя. Медикам просто запрещено давать правдивую информацию о заболеваемости, о причинах смерти и т.д. Потому вся статистика минздрава ничего общего не имеет с реальностью . Какие 1,6 на 100 тыс. У меня город менее 100 тыс. Я в своей практике встретил не менее 200 пациентов(обращавшихся в больницу по другому поводу) с гепатитом С. Среди моих коллег знаю человек 10 которые инфицированы (а сколько еще не знают об этом). Думаю статистика занижена гдето в 1000 раз.

 2. Абсолютно согласна с Врачом. Минздрав — преступная организация, заботящаяся более всего о чести мундира.
  В Украине ДАВНО эпидемия гепатита С. И это доказано многими независимыми источниками. а если минздрав хочет доказать обратное, то почему не проведёт хотя бы одно обследование поголовно всех людей на гепС хотя бы в размере 1000 человек, проживающих в одном микрорайоне Киева? Сразу будет ясно сколько больных окажется на 1000 людей. А отсюда посчитаем сколько на 100 000.

 3. >Вона забирає у людину печінку, визнана глобальною небезпекою і називається гепатит В або С

  А хіба гепатит Б і С — це не різні хвороби?

 4. різні, так
  мабуть, тут малося на увазі — те, що «небезпека» одна

 5. Помогают ли инъекции стволовых клеток при лечении гепатита С?
  Существует ли на Украине хоть одна честная контора занимающаяся таким бизнесом?Какие новые методы лечения гепатита С?Какая среднестатистическая продолжительность жизни с циррозом?Где можно получить ответы на эти вопросы?Почему больных со СПИДом лечат бесплатно,а моих родителей инфицированных гепатитом С в больнице -НЕТ??????

 6. Уверен что в случае с ГепатитомС целесообразней потратить деньги не на стволовые клетки а на специфическую противовирусную терапию. Я сторонник доказательной медицины, а она не знает пока другого способа лечения гепатита С. Если же речь не о лечении гепатита а о лечении печеночной недостаточности развившейся вследствии хронического гепатита, то тут уместно применять: плазмоферез и другие методы детоксикации.

 7. Без всяких сумнівів, це внутрішньолікарняна інфекція. Але в державі абсолютно нічого не робиться не лише для лікування хворих, але й для прфілактики. На сьогоднішній день протиепідемічні заходи регламентує наказ МОЗ СРСР №408 від 1989 року !!!! Там гепатит С називається «гепатит ни-А ни-В». Це провина керівництва МОЗ. І вже тому вони злочинці. Хто керував і керує цим відомством: чиновники, для яких на першому місці власні інтереси, які далекі від практичної медицини, які знищили протиепідемічну службу, які не бояться відповідальності за свої злочини. Для них здоров’я та життя простих людей — ніщо. Вища ступінь цинізму, називатися «міністерством охорони здоров’я». Тому для бортьби за своє виживання потрібно об’єднуватися навколо громадських організацій. Чекати порятунку від такої держави — марна трата дорогоцінного часу.

 8. Нужно объединяться! Необходимо инфицированным, их родственникам и просто не равнодушным людям заявить о себе. Через прессу, демонстрациями, СМС рассылками… Не важно, как. Гепатит С называют «немой убийца», но МЫ же не должны своим молчанием помогать болезни! Я не инфицирована, но не хочу, чтоб из-за преступного отношения государства к народу — к каждому из нас! умирали люди, тихо, каждый наедине со своей бедой… Возможно, у кого-то есть знакомые в СМИ — предлагайте им тему. Осенью очередные выборы очередного президента. Будет много грязи, обещаний… Но! Давйте внимательно слушать, может кто-то вспомнит и об этой проблеме! (маленькая провокация пиарщикам).
  О себе. Я живу в Харькове, безработная, не сильна в компьютерной грамотности, но я очень хотела бы помочь в этой беде. Пока сижу дома — могла бы принести какую-то помощь. Возможно, коодинационную. Мой почтовый адрес — tarankame@mail.ru (Сбором средств не занимаюсь!)

 9. Я бы например ввел бы уголовную отвественность за заражение врачами гепатитом С. Меня например заразили 5 лет назад когда ставили искусственную почку. Слыхал что сейчас наибольше людей заражаются через стоматологов, а в Одессе из-за этого даже отозвали лицензию у 50 стоматклиник. Вообще по некоторым данным сейчас 40-50% процентов новых заражений происходит имеено в стоматполиклиниках. Просто кошмар. Думаю в Украине реально где то 1-1,5 млн. больных гепатитом С, а возможно и более, просто 80-90% процентов людей даже не догадываются о своей болезни.

 10. Олег, уголовная ответственность за умышленное заражение есть. Если неумышленное — то гражданскую ответсвенность несет врач и медицинское учрежденеи.

  Однако в Украине это только теория — вот ознакомьтесь с реальным случаем, который дошел до Европейского Суда по правам человека http://hepatit.org.ua/2007/09/26/evropeyskiy-sud-reshit-mozhno-li-dokazat-chto-vas-zarazili-gepatitom-s-v-ukrainskoy-bolnitse/

Трекбеки/Пинги

 1. Громадянська мережа ОПОРА - Львівське представництво » Невизнана епідемія: гепатит С в Україні - [...] Бюро журналістських розслідувань „Свідомо“Джерело [...]

Оставить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>